Historien bakom Nattens Änglar

Nattens Änglar är legendarisk – Sveriges allra första telefonsexlinje – som många män i Sverige har vuxit upp med. Linjen startades redan 1991 av Nina, då bara 21 år gammal. Här är hennes berättelse om hur Nattens Änglar föddes och växte fram.

Historien bakom Nattens Änglar började för min del 1991, när jag precis hade fyllt 21 år. Det var i den vevan som Telia införde 071-nummer, som var de första betalnumren som kom. På den tiden fanns det fortfarande bara tjockdatorer, man använde disketter och vanliga hemtelefoner.

En av mina ex-pojkvänner, Ronny, och hans bästa kompis Micke hoppade på tåget och skaffade ett 071-nummer där de uppgav att de skulle erbjuda ”ekonomisk rådgivning” till hugade spekulanter. Men det de egentligen gjorde var att tillbringa sina dagar i Stockholm med att åka upp och ner i olika hissar. De använde hissarnas telefoner för att ringa till sitt eget 071-nummer och lämnade luren av så att tiden tickade på…

På den tiden fanns det nämligen vanliga telefoner i hissarna som skulle användas vid nödsituationer, vilket dessa två fifflare utnyttjade till max. Det slutade inte väl för dem, även om jag inte minns exakt vad som hände i slutändan mer än att Telia stängde ner deras ”ekonomiska rådgivning”. Det var i samband med detta som jag blev intresserad och funderade på vilken typ av tjänst som kunde vara intressant att lansera på ett “riktigt” sätt.

Jag behövde inte tänka länge innan jag kom på att alla människor är intresserade av sex! Jag har alltid varit oblyg av mig, och på den tiden arbetade jag nätter på nattklubben Tabu i Stockholm där jag satt topless i kassan nere i entrén, endast iförd en fluffig balettkjol och högklackat.

Det var mitt jobb att charma gästerna och att argumentera för att få dem att köpa så dyra entrébiljetter som möjligt. Jag var en ung och vacker tjej som snart upptäckte att jag hade en naturlig fallenhet för detta. Det räckte dock inte att sitta där och se söt ut, som vissa kanske tror. Man behövde vara snabbtänkt och duktig på att argumentera, vilket jag dessutom kunde göra på flera olika språk.

Biljettpriserna varierade mellan 360–9600 kr, och jag tjänade mer pengar än jag kunde spendera. Varför jag berättar om detta är för att det var denna höga lön som senare betalade grundplåten i det som skulle bli Nattens Änglar.

Vid 21 var jag, efter en het förälskelse, nygift med min första man – vi kan kalla honom Peter. Vi var lika gamla och bestämde oss i stundens hetta för att gifta oss efter att ha dejtat i bara fyra månader…

Galet? Ja, kanske – men just då var vi så förälskade, och han var snygg, rolig, impulsiv och snabbtänkt. Dessutom hade han en rävsvans på jackan. Tidigt 90-tal var en galen tid :)

Han var hur som helst med på tåget när jag fick min idé om att använda Telias 071-nummer till något kul som hade med sex att göra. På den tiden var tjänsten i princip oreglerad, och det var lätt att förhålla sig till de ”etiska riktlinjer” som fanns. Man får minnas att det här var innan det utvecklades one-to-one-linjer och innan det fanns inspelade erotiska stories. Det mesta innehållet utgjordes av inspelat material som kunde styras genom enkla knappval på telefonen.

Det fanns varken internet eller porrsurfning. Hugade män köpte fortfarande FIB-aktuellt eller slank in på en porrbio om de var extra vågade. Allt nytt på denna front var alltså spännande och kittlade fantasin.

Telias ”etiska riktlinjer” förbjöd visserligen rent erotiskt innehåll men hade kryphål som vi kunde kringgå genom att skapa en tjänst där användarna själva spelade in sitt innehåll som gränsade till det förbjudna. Min idé var att vi skulle intervjua olika personer och låta dem berätta om sina mest pinsamma sexuella äventyr. Så pass oskyldigt började det.

Tre särskilda tekniska boxar införskaffades för ändamålet. Det var en form av för den tiden avancerade telefonsvarare som kopplades in i det vanliga telefonjacket och kunde styras av knappval. De ansågs då som ”high tech” och var långtifrån gratis.

Sedan var det dags att fylla dem med innehåll – och framför allt: var skulle vi hitta människor som var villiga att medverka? Hmm… Det var sommar och sol – var hittade man mer avslappnade och sköna människor om inte bland semesterfirarna på Fjäderholmarna, tänkte jag.

Som lite extra incitament gick vi till Systembolaget och köpte några lådor vin och packade en picknickkorg med lite tilltugg. I den andra korgen hade vi med oss en enkel inspelningsutrustning med vanliga kassettband och en ordentlig mikrofon som vi hade lindat nylonstrumpbyxor kring för att reducera vindbrus.

Med varsin korg i handen tog vi båten ut till Fjäderholmarna för att leta efter människor som ville vara med. Klippskrevor, gräsplättar och hällar var fyllda med folk som låg i solgasset och njöt av det varma vädret.

Till en början var det lite pinsamt, men efter några nitlotter blev det lättare att känna igen de som var lättsamma och tillgängliga. Vi bjöd på vin och förklarade vår idé – att vi ville samla in folks mest pinsamma sexuella minnen och äventyr. Vi fick de allra mest roande och osannolika historier berättade för oss, av människor som släppte helt på sina hämningar och tyckte att det var en väldigt rolig idé.

Efter några helger på Fjäderholmarna satte vi ihop en stor meny av intressanta och tydligt autentiska inspelningar som var alltifrån erotiska, kittlande och spännande till helt dråpliga historier som fick en att kikna av skratt! När man ringde till linjen kunde man välja mellan att lyssna på andras historier eller spela in egna. På så sätt fick vi in nytt material och fyllde på våra menyer med de bidrag som var bra.

Det enda vi betalade för var utrustningen. Någon lön eller ersättning för innehållet betalades inte – folk tyckte helt enkelt att det var en kul grej att vara med.

Vi höll på med det här ett bra tag, installerade fler nummer och köpte in mer utrustning. Vi hade allt i ett stort skåp hemma i hallen. För oss var det något vi gjorde på fritiden, i övrigt rullade livet på som vanligt.

När Telia senare började utveckla tekniken för sina tjänster vidare, följde vi med på vårt eget sätt.

Många minns nog vad “Heta linjen” var? Det var en gratistjänst där man kunde ringa till ett vanligt 08-nummer och prata i ett chattrum med främlingar. Det var en uppskattad tjänst som många – främst barn och ungdomar – ägnade sig åt för att busa och fnissa.

När denna tjänst gjordes tillgänglig för 071-nummer såg vi en möjlighet att göra något helt nytt. Vi skaffade en stor och mysig källarlokal på Kungsholmen där vi installerade ett antal jack till en ny chattjänst. Vi anställde frisinnade tjejer som gärna pratade sex och som fungerade som gruppledare i varje chatt. Det började med mig, mina väninnor och andra tjejer i bekantskapskretsen.

Det var lite lurigt eftersom man hela tiden var tvungen att vara uppmärksam på att alla i chatten var “riktiga” människor och inte kontrollanter från Telia. Ren telefonsex var ju fortfarande inte egentligen tillåten, och Telia hade ett gäng tillknäppta gubbar som satt och testringde till tjänsterna. De var dock inte så många och man lärde sig känna igen både deras röster och kontrollfrågor. Ibland fick vi en linje avstängd som “straff”, men vi hade ju många andra.

När tekniken utvecklades vidare hyrde vi in en datakille som byggde ihop en egen talsvarsmaskin som kopplades till en telefonväxel. Nu gick det att kopplas till en valmeny där man själv kunde välja en tjej att prata med. Vi var de första som gjorde detta, och vår tjänst blev föregångaren till alla andra telefonsexföretag som kom efter oss.

Vi döpte vår helt nya linje till Nattens Änglar, och våra telefoner gick varma! Våra tjejer spelade även in en stor mängd stories som våra kunder kunde lyssna på. De populäraste tjejerna skapade hela menyer med stories som deras stammisar gärna lyssnade på om hon inte fanns på linjen när de ringde.

Kring år 2000 hade vi ca 35 tjejer som arbetade i skift, fortfarande från vårt kontor. Nu hade vi byggt egna rum till varje telefonplats som vi inredde med stora sköna skinnfåtöljer eller divaner. Alla rum hade sin egen färg och sitt eget tema och var faktiskt väldigt mysiga.

Vi hade väldigt roligt tillsammans under den här tiden. Vi var ofta på utbildningskvällar när vi gick i samlad tropp till t.ex. S/M-klubben Madame Kerstin, dit slavar och Madamer gick för att träffa likasinnade. Våra tjejer lärde sig alltifrån hur allt fungerar till hur man piskar en slav i det verkliga livet. Faktum är att våra tjejer var så duktiga på att piska slavar att Madame Kerstin tog oss åt sidan innan vi skulle gå för att fråga om vi inte skulle vara intresserade av att fungera som Madamer hos henne! Vid ett tillfälle hade vi en transvestit på besök på kontoret som berättade hur det fungerade, och andra gånger gick vi till Blue Vision eller någon annan porrshop.

Vi hade stående utbildningskvällar på kontoret där vi dels gick igenom olika böjelser och mera udda önskemål, men även hur man talar med en blyg kund och försiktigt tar reda på vad denne egentligen ville prata om.

Vi hade ett S/M-rum, utbildningspärmar inom olika sorters sexuella preferenser, porrfilmer, dildos, konstgjorda vaginor och mycket mer. Tjejerna skickade julkort till sina stammisar såväl som små presenter och fick brev tillbaka via kontoret.

Vad tjejerna själva ville ha för gränser fick de bestämma. Ville de bara prata vanligt sex så var det helt okej, medan andra tyckte att det var spännande att spela rollspel eller specialisera sig inom S/M. Vi hade bara en regel: man skulle bara tala om sådant man kände sig bekväm med och tyckte om – annars blir inte samtalet äkta.

På kundernas önskemål utökade vi med tiden vår meny med en transvestit samt ett par bögar som fanns där vissa dagar och som blev väldigt populära.

Vi samarbetade länge med Maxfilm genom att spela in reklamfilmer med olika tjejer som lades in i början av varje film som de hyrde ut eller sålde i sina butiker. Sedan gav vi ut vårt kära “Nattbladet” som alltid var fullspäckat med nya tjejer, nya stories och heta erbjudanden samt roliga artiklar. Vi hittade ofta på olika upptåg, som att vi tog bilder av oss själva som “blottare” med lång rock framför roliga vägskyltar som “Snopptorp” eller andra platser som anspelade på sex. Det var allt detta sammantaget som gjorde Nattens Änglar till den personliga linje som skilde sig från andra.

I takt med att betallinjerna blev alltmer populära blev det ett ramaskri när Telia började få in klagomål efter att saftiga telefonräkningar dimpt ner i kundernas brevlådor. Det slogs upp stort i pressen hur hemskt det var när mammor gick upp i limningen över att deras tonårssöner eller män hade ringt till “snusklinjer”.

Medierna fylldes av artiklar om hur “dessa porrlinjer utnyttjade stackars män”. Vissa journalister som var lite smartare tog istället upp frågan om det inte snarare var Telia som skulle bära ansvaret genom att ha en beloppsgräns inbyggd i sitt system. Jovisst var det så, för det var bara de som hade möjlighet att lägga in någon form av spärr.

Det hela blev så stort att jag, som chef på Nattens Änglar, blev intervjuad i TV:s nyhetsprogram Aktuellt på bästa sändningstid där jag fick chans att förklara detta. Jag minns att jag fick en fråga som löd ungefär så här: “Tycker du att det är rimligt att abonnenter ska få så stora räkningar för att ni låter dem ringa till era tjänster hur mycket som helst…?”

Det var underförstått i sammanhanget att vi även på något sätt beskylldes för att “utnyttja stackars ensamma män” att ringa till våra linjer. Det var märkligt hur dessa män ständigt beskrevs som stackars krakar helt i avsaknad av egen vilja – och hur de på något sätt skulle behöva skyddas från vår skadliga inverkan…

Mitt svar blev att det bara är Telia som kan införa beloppsspärrar på kundernas telefonabonnemang, vilket vi i branschen skulle välkomna – samt att vi inte tvingar någon att ringa till oss. Jag uttryckte tvärtom att det snarare är ett otroligt gott betyg att så många väljer att ringa till Nattens Änglar och att det snarare är ett högt kvalitetsbetyg på våra tjänster. Dessutom är det många fler som ringer i måttlig omfattning än det fåtal som ringer som besatta. De som gör det har snarare andra problem än att vi existerar.

Efter detta införde Telia till slut en begränsning som innebar att abonnemanget stängdes av vid en viss beloppsgräns. Då fick kunderna först betala sin telefonräkning innan de kunde ringa igen. Det gick även att spärra sitt abonnemang för betaltjänster. Bra gjort Telia – men lite väl sent kanske.

Ännu lite senare införde Telia även ett fullständigt telefonsexförbud på sina betalnummer, vilket vi tyckte var helt vansinnigt. Nu skulle Telia bestämma över både vem deras kunder fick ringa till och även över vad de fick tala om under samtalet. Det hela slutade med att Telia försökte stänga ned telefonsex helt och hållet.

Det stoppade naturligtvis inte Nattens Änglar! Vi ingick ett partnerskap med ett konkurrerande företag genom att hyra in oss i ett callcenter i Västindien där kunderna kunde ringa till våra tjänster via dyrare utlandsnummer. Vi skickade våra tjejer till Santo Domingo på sexmånaderskontrakt där de arbetade från stadens eget televerk och bodde i en stor fin villa som låg granne med en ambassad.

Det var en härlig tid med många mellanlandningar via Miami och en veckas ledighet i Florida för tjejerna på hemvägen. Det var en väldigt populär arbetsplats, och härligt att befinna sig i Västindien naturligtvis.

Det var också nu vi gick vidare och utvecklade telefonsex mot faktura på vanliga 08-nummer i stället, här hemma i Sverige. Vi flyttade även vår tekniska plattform till ett tjänsteföretag som på sikt möjliggjorde för tjejerna att helt och hållet arbeta hemifrån. Det var på ett sätt lättare för alla och gav oss möjlighet att anställa tjejer över hela Sverige. På ett annat sätt var det en sorg att överge den härliga sammanhållning vi hade nere på Kungsholmen.

Nattens Änglar fick med tiden olika underlinjer som var mer specialiserade enligt kundernas önskemål. Vi startade Madame Kinky med mer bizarr och udda sex, Teenie Line där man kunde tala med unga tjejer och 40+ för kunder som ville ha mogna kvinnor, m.fl. Var det upptaget eller obemannat på någon linje gick det bra att koppla sig vidare till någon av de andra linjerna eller att lyssna på stories i stället.

Vi var alltid noga med att ha en bra kundtjänst dit våra kunder kunde ringa om de behövde hjälp med något. Jag har sparat många roliga brev som skickades till vår kundtjänst gällande olika saker. Jag minns ett brev från en kvinna som faktiskt tackade oss för att vi hade skickat en faktura till hennes man. Hon skrev även att han nu var ute ur huset och att vi därmed kunde stryka hans uppgifter och telefonnummer hos oss.

Men jag minns även en kvinna som ringde till oss med mannens faktura i handen, arg och förtvivlad över att hon hade upptäckt att hennes man ringde till våra linjer. Jag pratade med henne länge och sa att jag förstod hennes känslor, men att hon – om hon ville – kunde välja att se detta som något han gjorde i stället för att titta i en porrtidning eller se på porrfilm. Jag förklarade att det enligt min åsikt är bättre att tända på telefonsex än att se på porrfilm.

I ett frivilligt telefonsamtal är det ingen som skadas – det är bara en fantasi – medan det i porrfilmer är riktiga kvinnor som utnyttjas, exploateras och framställs som sexobjekt. Är det då inte bättre att han delar en oskyldig fantasi med någon som just det – en fantasi?

Jag gick faktiskt så långt som att mena att om han blir tänd genom telefonsex så kan det tvärtom i bästa fall vara en boost för deras eget sexliv om det ökar hans lust. Alla har rätt att onanera och alla tänder på olika saker. En fantasi är just bara det – och inget hot mot relationen. Det hade varit värre om han var kåt på en arbetskollega eller i värsta fall otrogen.

Det var ett bra samtal, och när jag hade förklarat vad det handlade om bestämde hon sig faktiskt för att låta saken bero. De hade varit gifta i 20 år och hade i övrigt ett bra sexliv, han var även en kärleksfull man och en underbar pappa. Hon kom fram till att hon hade sett det hela som ett hot, men att det kändes bra efter att ha talat med mig.

Många människor har en bestämd uppfattning om vad det är för sorts personer som ringer till våra linjer. Det är alltid ensamma stackare eller perversa typer, eller så måste det vara något fel på dem. Jag brukar ta diskussionen med dem när tillfälle bjuds och förklara att de som ringer till oss är ett tvärsnitt av hela befolkningen. Det är alltifrån verkstadsarbetare till höga direktörer – och de är lika ensamma eller sociala som alla andra. Det de har gemensamt är att de helt enkelt tänder på telefonsex. Så enkelt är det.

Om jag slutligen får tycka något om telefonsex som företeelse så är det att det alltid är sundare att ha en personlig kontakt med en annan människa än att inte ha någon kontakt alls. Att prata med någon är trots allt mer mänskligt än att helt dra sig undan och bara fokusera på sig själv.

I den värld vi lever i idag är det viktigare än någonsin att värna viljan att komma nära sina medmänniskor. Om vi bara tänker på oss själva och vill ha allt på vårt eget sätt blir livet lätt själviskt och tomt. Förmågan att vilja närma sig andra är något grundläggande – utan den blir vi aldrig riktigt kompletta som människor.

Nina lade grunden till något helt nytt. Med banbrytande idéer, ett tydligt mål i sikte och rätt teknisk kompetens byggde hon Sveriges första telefontjänst där kunderna själva kunde välja vem de ville prata med – en innovation som blev förebilden för alla linjer som kom därefter. Det blev starten på en helt ny bransch. Efter Nattens Änglar kom många andra linjer med olika nischer – men konceptet var alltid detsamma. Det var här allting började.

För oss på Club24 AB är det därför en stor ära att få driva vidare Sveriges äldsta telefonsexlinje. Vi gör det med största respekt och med viljan att bevara Nattens Änglar i samma anda. Samtidigt vill vi rikta ett varmt tack till Nina för allt hon skapat – och för den legendariska resa som format Nattens Änglar till vad det är idag.